Amedic

INFORMACJE DLA PACJENTA

 

 

Temat:  Żylaki kończyn dolnych.

Pytania najczęściej zadawane i odpowiedzi.

  • Czym są pajączki?

Sine pająki to efekt poszerzenia żył położonych płytko pod skórą. Często niestety bywają objawem zaburzeń krążenia krwi w żyłach położonych głębiej. Pająki klasyfikuje się jako pierwszy stopień przewlekłej niewydolności żylnej wobec czego nie powinniśmy ich lekceważyć. W takiej sytuacji dobrze poddać się badaniu ultrasonograficznemu, dopplerowskiemu, kończyn dolnych, które obrazuje przepływ krwi w żyłach zarówno powierzchniowych jak i położonych głębiej. W ten sposób sprawdzamy czy kierunek przepływu krwi jest prawidłowy i nie ma tzw: refluksu, czyli cofania się krwi płynącej z dołu żył ku górze. To doprowadza bowiem do nadciśnienia żylnego i rozciągnięcia ścian żył. Pozytywnym aspektem jest fakt, iż jeśli głębsze żyły funkcjonują prawidłowo pajączków możemy spróbować się pozbyć.

  • W jaki sposób pozbyć się pajączków?

Pamiętajmy, żeby poszerzone naczynie żylne przestało być widoczne musimy spowodować aby przestała przez nie płynąć krew. Można to zrobić za pomocą lasera,ale pamiętajmy, że potem przez co najmniej 3 miesiące nie możemy wystawiać nóg na słońce, gdyż w miejscach działania lasera mogą powstać przebarwienia. Niezależnie od pory roku możemy stosować metodę VEINWAVE, czyli termoregulację. Na czym ona polega? Polega na wbiciu czubka igły w poszerzone naczynie i uwolnieniu dawki energii-a najprościej mówiąc-podgrzaniu, wówczas wewnątrz naczynia dochodzi do mikro oparzenia, wskutek czego zasklepieniu ulega jego światło. Kolejna opcja to SKLEROTERAPIA polega ona na wstrzyknięciu do wnętrza pajączka specjalnego leku w postaci płynu lub pianki, a to z kolei prowadzi do zrośnięcia wewnętrznych ścianek naczynia.

  • Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić, w sytuacji gdy….pajączki są …niewielkie ?

Jeżeli towarzyszą im dolegliwości typu: skurcze nocne, drętwienie, mrowienie, obrzęki bezwzględnie powinniśmy poradzić się lekarza. Zdarza się, że żyły powierzchniowe są nieposzerzone pomimo, że przepływ żylny jest nieprawidłowy. Wówczas pojawienie się pajączków to tylko kwestia czasu. Jeżeli zareagujemy wcześnie mamy szansę zapobiec ich wystąpieniu.

  • Czy można się pozbyć jednej lub kliku żył bez konsekwencji zdrowotnych?

Trzeba to zrobić, bo ze źle funkcjonującej żyły mamy zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Panujące w niej nadciśnienie przenosi się na mniejsze naczynia żylne przez nią zaopatrywane. Konsekwencją jest pogłębienie się przewlekłej niewydolności żylnej.

  • Czy jeśli  mama i babcia miały żylaki ja też będę je mieć?

Uważa się,że w ok 70 % przypadków przewlekłej choroby żylnej winne są właśnie geny. Niemniej jest też tak,że sprzyja temu zjawisku mało aktywny tryb życia, nadwaga czy otyłość-niestety wówczas ryzyko choroby wzrasta.

  • Co możemy zrobić?

Trzeba unikać długotrwałego bezruchu- jeśli mamy siedzącą pracę to przynajmniej raz na godzinę należy wstawać od biurka, stosować okrężne ruchy stóp, napinanie i rozlużnianie mięśni łydek, unoszenie palców i pięt a poza tym jeździć na rowerze, pływać. Dobrze jest przed snem poleżeć  przez kwadrans z uniesionymi nogami. Należy unikać długiego stania lub siedzenia. Polecane przez wielu specjalistów są wyroby przeciw żylakowe podkolanówki czy pończochy, których działanie polega na stopniowanym ucisku, dzięki czemu krew jest wypychana z dolnych partii nóg. Ważne jest aby zakładać je przed wstaniem z łóżka, gdy krew jeszcze nie zdążyła się przemieścić. Stopień ucisku owych wyrobów powinien określić lekarz.

(na podstawie artykułu prasowego”W pajęczej sieci” z „Pani”wydanie czerwiec2014,autorstwa pani doktor flebolog Dr.Iwony Radziejewskiej-Choma)

 

www.amedic.pl

www.sklepmedycznysanok.pl